Kaip pasirinkti tinkamo skrudinimo kavą?

Šviežiai skrudinta kava – kiekvieno gero ryto ingredientas. Ko gero, esate pastebėję ant kavos pakuočių esančią informaciją apie kavos skrudinimą. Dažnai kavos skrudinimo lygis nurodomas žodžiais „Šviesaus“, „Vidutinio“, „Vidutiniškai tamsaus“ arba „Tamsaus“ skrudinimo ar žymimas lentelėmis, juostelėmis, kavos pupelėmis. O ar žinojote, kodėl kava skrudinama net keturiais skirtingais skrudinimo lygiais? Kokio skrudinimo kava tinkamiausia juodai […]

Šviežiai skrudinta kava – kiekvieno gero ryto ingredientas. Ko gero, esate pastebėję ant kavos pakuočių esančią informaciją apie kavos skrudinimą. Dažnai kavos skrudinimo lygis nurodomas žodžiais „Šviesaus“, „Vidutinio“, „Vidutiniškai tamsaus“ arba „Tamsaus“ skrudinimo ar žymimas lentelėmis, juostelėmis, kavos pupelėmis. O ar žinojote, kodėl kava skrudinama net keturiais skirtingais skrudinimo lygiais? Kokio skrudinimo kava tinkamiausia juodai kavai, o kokia espresso kavai ruošti? Kviečiame jus susipažinti su skirtingais kavos skrudinimo lygiais ir sužinoti, kokiu būdu geriausia ruošti tam tikro skrudinimo kavas.

Kavos skrudinimo lygiai: nuo šviesaus iki tamsaus

Žalia kava dažniausiai skrudinama keturiais laipsniais: šviesiu, vidutiniu, vidutiniškai tamsiu ir tamsiu. Tam, kad kiekvienos rūšies kavos pupelės atskleistų geriausias savo savybes jas reikia skrudinti skirtingais lygiais. Vienos pupelės maloniausią skonį pasiekia vos paskrudintos, kitoms – prireikia kur kas ilgesnio laiko.

Šviesus skrudinimas (light roast)

Šviesiai skrudintos pupelės turi daugiausiai savo natūralaus pirminio, vaisinės rūgštelės, skonio ir kofeino. Pačios kavos pupelės yra šviesiai rudos, matinės spalvos, nepalieka aliejų pėdsakų. Šviesaus skrudinimo pupelės ar malta kava labiausiai tinka skanios kavos ruošimui filtriniais kavos aparatais ar „Aeropress“ kavinuku. Šviesaus skrudinimo kava taip pat tinka ir šalto brandinimo „Cold brew“ kavai gaminti.

Vidutiniškas skrudinimas (medium roast)

Vidutiniškai skrudintos pupelės labiausiai atskleidžia konkrečios kavos rūšies skonį ir aromatą. Jų skonis intensyvesnis, saldesnis, nei šviesiau skrudintų pupelių, o tai leidžia dar labiau pajusti konkrečias skonio natas. Pupelės rudos, neblizgios. Vidutinio skrudinimo kava labiausiai tinkama kavos plikymui tiesiog puodelyje, amerikietiškai ir kitai juodai kavai ruošti, taip pat „French Press“, „Aeropress“, „Chemex“ kavinukams, „Cold brew“ kavai ruošti.

Vidutiniškai tamsus skrudinimas (medium-dark roast)

Vidutiniškai tamsaus skrudinimo kava yra tamsesnės rudos spalvos, pačios pupelės tvirtos. Pupelių paviršius šiek tiek blizgus dėl išsiskyrusių natūraliai kavoje esančių eterinių aliejų. Vidutiniškai tamsaus skrudinimo kava tinkama espresso kavai, šaltai kavai „Cold Brew Coffee“ ruošti, ar kavinukams „Chemex“, „Aeropress“, „French Press“.

Tamsus skrudinimas (dark roast)

Tamsaus skrudinimo pupelės yra kartesnės, tačiau turinčios mažiausiai rūgštumo. Šio skrudinimo metu unikalus pupelių skonis sumažėja, supanašėja tarpusavyje, todėl dažnai renkamasi skrudinti skirtinų rūšių ar skirtinguose regionuose augintas pupeles. Pati pupelė tamsiai ruda, dėl išsiskyrusių eterinių aliejų blizgi. Tamsiai skrudinta kava dažniausiai naudojama espresso kavai gaminti tiek aparatu, tiek kavinukais ar tiesiog plikant puodelyje.

Šviežiai skrudinta kava – skanesnė?

Kiekvieno ryto kava turi būti tobula, tiesa? O tam, kad pasiektumėte tobulą kavos skonį, rekomenduojama rinktis tik šviežiai skrudintas pupeles. Kodėl? Todėl, kad po skrudinimo praėjus maždaug 4–6 savaitėms kavos skonis ir aromatas pradeda blėsti. Reikėtų nepamiršti ir to, kad po malimo kavos šviežumas dar trumpesnis – jau maždaug po pirmųjų 15 minučių kai kurios skonio ir aromato dalelės pradeda blėsti, jei kava nėra sandariai uždaroma. Būtent dėl to, kad kavos skonis pradeda greitai blėsti ekspertai rekomenduoja rinktis tik šviežią kavą, kurią galite rasti specializuotose kavos parduotuvėse. Kava internetu – patogus ir greitas būdas įsigyti šviežiai skrudintą ir maltą kavą.

Šviežiai skrudinta kava į namus iš cofmos.lt

Kviečiame užsukti į „Cofmos“ kavos namus ir išsirinkti norimo skrudinimo kavos pupeles ar šviežiai maltą kavą. Vertiname kokybę, todėl kavos pupeles skrudiname patys, o siekdami paruošti kavos mėgėjų trokštamą kavą ją malame pagal ruošimo būdą. Šviežia kava – tai kruopštus ir atsakingas darbas. Užsisakykite jau dabar kavą į namus, biurą ar kitą jums patogią vieną!

Kiti straipsniai

Kavos pupelės namuose: kaip jas laikyti?

Kava, ar kavos pupelės randamos, ko gero, visuose namuose. Lietuviai taip pamėgę šį gėrimą, kad tiesiog neįsivaizduoja ryto be garuojančio šio gėrimo puodelio. Bet ar žinote, kad blogai sandėliuojama šviežiai [...]
Skaityti

Kada kava tampa rūšine kava?

Ar esate kada ragavę tikros rūšinės kavos? Tokios, kuri savo tobulai subalansuotu skoniu, atrodo, kiekvieną pokalbį paverčia daug malonesniu, o kiekvieną poilsio minutę – ilgesne. Tobulą kavos puodelį pasiruošti nesudėtinga [...]
Skaityti

Kaip pasirinkti tinkamo skrudinimo kavą?

Šviežiai skrudinta kava – kiekvieno gero ryto ingredientas. Ko gero, esate pastebėję ant kavos pakuočių esančią informaciją apie kavos skrudinimą. Dažnai kavos skrudinimo lygis nurodomas žodžiais „Šviesaus“, „Vidutinio“, „Vidutiniškai tamsaus“ [...]
Skaityti