Malta kava: kokio rupumo kava tinkamiausia jūsų mėgstamiausios kavos ruošimui?

Šviežiai skrudinta kava lyg skonių ir aromatų terapija kiekvieną rytą. Kava – itin universalios kavamedžio vaisių sėklos, kurios gali būti apdorojamos ir ruošiamos daugybe skirtingų būdų, o paruošus dar ir gardinamos pačiais įvairiausiais būdais. Tobulo kavos puodelio paslaptis – mėgstama pupelių rūšis, šviežias skrudinimas, šviežias ir tinkamo rupumo malimas. Kaip pasirinkti tinkamo skrudinimo kavą aptarėme […]

Šviežiai skrudinta kava lyg skonių ir aromatų terapija kiekvieną rytą. Kava – itin universalios kavamedžio vaisių sėklos, kurios gali būti apdorojamos ir ruošiamos daugybe skirtingų būdų, o paruošus dar ir gardinamos pačiais įvairiausiais būdais. Tobulo kavos puodelio paslaptis – mėgstama pupelių rūšis, šviežias skrudinimas, šviežias ir tinkamo rupumo malimas. Kaip pasirinkti tinkamo skrudinimo kavą aptarėme ankstesniame straipsnyje, tad šį kartą norime jus supažindinti su skirtingais maltos kavos rupumais ir papasakoti, kokis rupumas tinkamiausias jūsų mėgstamam kavos ruošimo būdui.

Kava tobulam puodeliui

Geriausia malta kava, pirmiausiai, šviežia. Praėjus 4–6 savaitėms po žalių kavos pupelių skrudinimo pradeda blėsti kavos skonis ir aromatas. Malta kava šviežia laikoma dar trumpiau. Vos po 15 minučių po malimo kai kurios aromato ir skonio dalelės pradeda blėsti, tad labai svarbu sumalus kavą iškart ją sandariai uždaryti, o dar geriau – suvartoti iškart. Visgi, tobulam kavos skoniui įtakos turi ne tik malimo šviežumas, bet ir jo rupumas. Sumalus kavos pupeles jų paviršiaus plotas, kuris sąveikauja su vandeniu padidėja, vadinasi, kuo smulkiau malta kava, kuo didesnis kavos dalelių plotas, tuo greičiau perduodamos visos geriausios skonio savybės, tad labai svarbu tinkamai pasirinkti kavos rupumą mėgstamos kavos gaminimui.

Skirtingi malimai skirtingiems gaminimo būdams

Kavos rupumas lemia ekstrahavimo proceso eigą ir trukmę. Ruošiant skirtingais būdais kavos ruošimo laikas skiriasi, pavyzdžiui, ruošiant kavą su „Aeropress“ kavinuku užtruksite vos apie minutę, „Chemex“ kavinuku visas kavos ruošimo procesas gali užtrukti iki 5 minučių, o štai cold brew kava gali būti ruošiama net 24 valandas! Tam, kad vos per minutę puodelyje būtų atskleistos visos kavos paslaptys reikia rinktis tinkamo rupumo kavą, kaip ir siekiant atskleisti tik geriausias cold brew savybes. Jei pasirinksime netinkamo malimo kavą, net ir pačios aukščiausios kokybės rūšinė kava taps neskania. Kuo ilgiau vyksta ekstrahavimas, tuo daugiau pagamintoje kavoje išryškėja skonio ir aromato savybių. Šiam procesui vykstant per trumpai kava gali būti rūgšti, o per ilgai – apkarsti. Tad labai svarbu žinoti, koks kavos rupumas tinka kokiam kavos ruošimo būdui.

Labai smulkiai malta kava (pulverized)

Labai smulkiai malta kava panaši į miltus – papūtus dalelės lengvai skrenda, o patrynus tarp pirštų lieka ant jų dalelių. Iš labai smulkiai maltos kavos dažniausiai gaminama tikra turkiška kava.

Smulkaus malimo kava (fine espresso grind)

Perkant maltą kavą dažniausiai joje rasite būtent smulkaus malimo kavos pupeles. Maltos kavos dalelės savo dydžiu primena smulkią druską ar net miltelius. Tokio rupumo kava tinkamiausia espresso kavai ruošti ir kitoms kavoms, kurių pagrindas – espresso.

Vidutiniškai smulkaus malimo kava (fine grind)

Vidutiniu smulkumu malta kava primena smėlį – patrynus tarp pirštų gerai jaučiamos atskiros dalelės. Vidutiniškai maltos pupelės naudojamos gaminant moka kavą arba kavą su „Aeropress“ kavinuku.

Vidutiniškai stambaus malimo kava (medium grind)

Maltos kavos dalelės primena stambų smėlį. Liečiant aiškiai jaučiamos atskiros dalelės. Iš vidutinio stambumo maltos kavos ruošiama filtruota kava. Tokia kava gaminama lašeliniu kavos aparatu arba su „Chemex“ kavinuku. Per smulkiai malta kava gali užkimšti popierinį filtrą, o per stambiai – nespėti perduoti geriausių skonio ir aromato savybių.

Stambaus malimo kava (course grind)

Tai ypač rupi kava. Jos atskiros dalelės plokščios, maždaug 1 milimetro skersmens, savo dydžiu primenančios jūros druską. Stambiai malta kava lėčiau perduoda savo skonio ir aromato savybes, tad tinkamiausia ruošiant kavą prancūzišku kavinuku ar plikant tiesiog puodelyje.

Skaniausia kava – tinkamai malta kava

Taigi, kiekvieno kavos puodelio skonį nulemia ne tik kavos pupelių rūšis, porūšis, apdorojimo būdas, skrudinimo stiprumas, šviežumas, bet ir malimas. Skirtingo malimo kavos tinkamos skirtingiems kavos gėrimams gaminti. Per smulkiai malta kava gali būti per karti, o štai per stambiai – rūgšti. Tikime, kad informacijos gausa gali varginti, tad siūlome pasitikėti kavos ekspertais iš cofmos.lt. „Cofmos“ – tai lietuviški kavos namai, kuriose kava ne tik skrudinama, bet ir malama! Jums tereikia pasirinkti, kokiu būdu norite gaminti kavą ir mūsų ekspertai kavos pupeles sumals atitinkamu rupumu. Kasdien mėgaukitės geriausia kava savo namuose.

Kiti straipsniai

Kavos pupelės namuose: kaip jas laikyti?

Kava, ar kavos pupelės randamos, ko gero, visuose namuose. Lietuviai taip pamėgę šį gėrimą, kad tiesiog neįsivaizduoja ryto be garuojančio šio gėrimo puodelio. Bet ar žinote, kad blogai sandėliuojama šviežiai [...]
Skaityti

Kada kava tampa rūšine kava?

Ar esate kada ragavę tikros rūšinės kavos? Tokios, kuri savo tobulai subalansuotu skoniu, atrodo, kiekvieną pokalbį paverčia daug malonesniu, o kiekvieną poilsio minutę – ilgesne. Tobulą kavos puodelį pasiruošti nesudėtinga [...]
Skaityti

Kaip pasirinkti tinkamo skrudinimo kavą?

Šviežiai skrudinta kava – kiekvieno gero ryto ingredientas. Ko gero, esate pastebėję ant kavos pakuočių esančią informaciją apie kavos skrudinimą. Dažnai kavos skrudinimo lygis nurodomas žodžiais „Šviesaus“, „Vidutinio“, „Vidutiniškai tamsaus“ [...]
Skaityti