- Kava
Kavos pupelės – aromatingesnis puodelis kasdien
Braziliška, Kolumbiška ar kava iš Vietnamo, Indonezijos – visiškai nesvarbu, čia rasite viską, ko ieškote. Platus kavos pupelių kavos aparatams, elektriniams ar rankiniams malūnėliams pasirinkimas, neatrasti ir jau klasika tapę skoniai – viskas po vienu „Cofmos“ stogu. Šviežiai skrudinta kruopščiai atrinkta kava leis kiekvieną dieną pradėti nepriekaištingai.
Kavos pupelės internetu: kaip išsirinkti?
Kavos pupelės internetu – itin populiarus pasirinkimas. Internetinėse parduotuvėse dažnai galima rinktis iš didesnio asortimento, tad lengviau išsirinkti norimą skonį. Čia dažnai perkamos ir kavos pupelės aparatams, ir malimui namuose. Be to, kavos pupeles internetu dažnai galima įsigyti ir palankesnėmis kainomis. Visgi, kai pasirinkimas toks didelis, kartais būna sunku išsirinkti. Tai padaryti gali būti lengviau žinant, kokios egzistuoja kavos pupelių rūšys, kokie jų apdirbimo ir skrudinimo būdai, kaip kilmės šalis gali nulemti kavos skonines savybes.
Kavos pupelių rūšys, apdirbimo ir skrudinimo būdai
Kavos pupelės – vis populiarėjantis pasirinkimas ne tik ofisuose, darbo erdvėse, bet ir namuose. Vis dažniau kiekvieno namuose galima rasti kavos aparatus, o šiems reikalingos kavos pupelės aparatams. Be to, malta kava, lyginant su pupelių kava, galioja trumpiau, greičiau oksiduojasi, tad trumpiau išlaiko savo aromatingumą ir skonines savybes. Egzistuoja daug kavos pupelių rūšių, keli jų apdirbimo ir skrudinimo būdai, kurie nulemia kavos skonį, tad rinktis tikrai yra iš ko.
Kavos pupelių rūšys
Pasaulyje egzistuoja daugybė kavos pupelių rūšių. Jos pasižymi skirtingu intensyvumu, skoniu ir poskoniu. Kai kurios kavos pupelės labiau tinka stipriai kavai, kitos kavos gėrimams ar tirpiai kavai gaminti. Nors pasaulyje galima suskaičiuoti šimtus rūšių, augančių skirtinguose regionuose, visgi, populiariausiomis laikomos trys:
Arabika – populiariausios kavos pupelės. Jos pasižymi kokybe, intensyviu, saldesniu skoniu, gali turėti vaisių paskonį. Ši pupelių rūšis puikiai tinkama visoms kavoms ir kavos gėrimams gaminti.
Robusta – tai antra pagal populiarumą kavos rūšis. Ji pasižymi kartesniu, intensyvesniu skoniu. Šių pupelių kava turi dvigubai daugiau kofeino, todėl labai tinkama espresso kavai. Šios pupelės dažnai naudojamos kavos mišiniams, siekiant išgauti kepintos karamelės, juodojo šokolado poskonius.
Liberika – pupelės, dažniausiai naudojamos kavos gėrimams ar tirpiai kavai gaminti. Pupelių skonis ne toks sodrus ir intensyvus, tad jos nėra itin populiarios.
Kavos pupelių apdorojimo būdai
Net ir tos pačios rūšies, tame pačiame regione užaugintų kavos pupelių skonis gali labai skirtis. Viena iš galimų priežasčių – skirtingi pupelių apdorojimo būdai. Pasaulyje dažniausiai sutinkami 4 skirtingi kavos pupelių apdorojimo būdai.
Sausasis. Tai bene populiariausias apdorojimo būdas, kai kavos pupelė kartu su visa uoga pirmiausiai džiovinama, o tik po to atskiriama. Dėl tokio džiovinimo būdo kavos pupelė įgauna uogos saldumą, gali turėti tropinių vaisių ar net šokolado poskonį.
Drėgnasis. Tai brangiausiai kainuojantis, tačiau itin populiarus kavos pupelių apdorojimo būdas. Taip apdorojant pupeles kavos uogos odelė su dalimi minkštimo pašalinama, ji talpinama į specialų indą su mažu kiekiu vandens ir paliekama fermentuotis iki 72 val. Po fermentavimosi pupelės nuplaunamos dideliu kiekiu vandens ir tik tada džiovinamos. Pupelės įgauna gėlių, arbatos, citrusinių vaisių natų.
Honey arba medaus apdorojimo būdas. Apdorojant šiuo būdu, panašiai kaip ir drėgnuoju, pirmiausia, pašalinama kavos uogos žievelė su dalimi minkštimo. Tik šiuo būdu apdorojamos pupelės nėra fermentuojamos – jos iškart džiovinamos. Pagal tai, kiek liko minkštimo prieš džiovinant, apdorojimo būdai skirstomi į „black honey“ (daug minkštimo), „red honey“ (vidutiniškas kiekis minkštimo) ir „yellow honey“ (itin mažai minkštimo).
Anaerobinis. Tai itin sparčiai populiarėjantis kavos pupelių paruošimo būdas, kai kavos uogos su dalimi minkštimo patalpinamos į itin mažai deguonies turintį ypač sandarų konteinerį. Kuo ilgiau kava fermentuojasi, tuo labiau kinta pupelių skonis.
Kavos pupelių skrudinimo būdai
Tos pačios rūšies, iš to pačio regiono ir tuo pačiu metodu apdorotos kavos skonis taip pat gali skirtis. Kodėl? Ogi, dėl kavos pupelių skrudinimo būdo. Skrudinimo būdas gali padėti subalansuoti pupelių skonį ar paryškinti tam tikras skonines natas. Pasaulyje dažniausia skrudinama trimis skirtingais būdais.
Šviesus skrudinimas. Šviesaus skrudinimo kava labiausiai išsaugo iš gamtos atkeliavusį kavos skonį. Siekiant pabrėžti geriausias pupelių savybes šiuo būdu dažniausiai skrudinama itin aukštos kokybės kava.
Vidutinis skrudinimas. Vidutiniškai skrudinamos dažniausiai skirtingų rūšių ar iš skirtingų regionų atvežtos pupelės, pupelių mišiniai, siekiant subalansuoti jų skonį. Vidutinio skrudinimo kava, lyginant su šviesaus skrudinimo, yra šiek tiek intensyvesnio skonio.
Tamsus skrudinimas. Tamsiai skrudintos kavos pupelės įgauna tamsią spalvą, juodojo šokolado kartumą, todėl yra tinkamos stipresnėms kavoms ar kavos gėrimams gaminti.
Kavos pupelių kilmės šalis
Ar žinojote, kad kavos skoninės savybės priklauso ir nuo to, kokiame aukštyje auga kavamedis? Kuo kava auginama aukščiau, tuo ji aromatingesnė. Arabikos kavamedžiams tinkamiausias 1–2 km aukštis virš jūros lygio, robutsai – 100–700 metrų virš jūros lygio, tad net ir tai, kokiame aukštyje auga skirtingos rūšies pupelės pasufleruoja jų aromatingumą. Visgi, geriausios kavos auginimo sąlygos – ties pusiauju, todėl jos dažniausiai auginamos Afrikos, Centrinės Amerikos, Azijos regionuose, iš viso net 76-iose šalyse. Įdomu tai, kad skirtinguose regionuose auginamos net ir tos pačios rūšies kavos pupelės turės skirtingas skonines savybes. Skirtingas dirvožemis, klimato skirtumai, skirtingas brendimo laikas nulemia tai, kokio intensyvumo, sodrumo ir net papildomų skonio natų bus pupelės.
Afrikos regionuose auginama kava yra vidutinio intesnyvumo, vaisiškesnė, joje jaučiamas švelnus rūgštumas. Šio krašto kavą itin vertina gurmanai.
Azijoje auginama kava laikoma išraiškingiausia. Iš čia užaugintų pupelių pagaminta kava tamsi, sodrios spalvos ir skonio, stiprių, ilgai išliekančių poskonių. Azijoje auginama kava gali turėti šokolado, prieskonių, žemės ar net medienos natų.
Pietų Amerikoje auginama kava bene labiausiai subalansuoto skonio. Ji turi elegantiškų šokolado, vaisių poskonių, nėra labai karti ar rūgšti.
Centrinėje Amerikoje kavos skonis sodresnis, nei Pietų: čia labiau jaučiamas jos intensyvumas, vaisių, riešutų ar net tabako poskonis.
Gera kava – puiki dienos pradžia
Kava – gėrimas, nuo kurio prasideda daugelio rytas. Kviečiame išbandyti dar neatrastus klasikinės ar rūšinės kavos skonius ir pažadinti dar nepatirtus pojūčius su kavos pupelėmis iš „Cofmos“.