Ar esate patyrę tą jausmą, kai stovėdami prie pamėgtos kavinės siūlomų kavų sąrašo staiga pamirštate, kuri kava gardinama šokoladu, ko kurioje bus daugiausiai pieno putos? Kai iškart puolate ieškoti atsakymų naršyklėje, o už jūsų stovintys žmonės eilėje jau nekantriai trypčioja? Ko gero, tuo momentu pasijaučiate nejaukiai. Tam, kad išvengtumėte tokių nemalonių situacijų kviečiame jus pasikartoti kavų pavadinimus ir pagrindines jų sudedamąsias dalis.
Kava be priedų
Kava be priedų – tai įvairias būdais ir santykiais paruošta juoda kava. Išties galima nustebti sužinojus, kad lietuvių pamilta juoda kava gali būti gaminama tokia daugybe būdų! Pristatome jums 5 visame pasaulyje žinomiausias juodos kavos alternatyvas.
Kava espresso – stipri, į mažus puodelius supilstyta kava, dažnai patiekiama su šalto vandens stikline. Įprastai espresso kavos porcija – 45 ml. Ši kava itin aromatinga, turinti šiek tiek kartumo, stipri, tamsiai rudos spalvos su aukso putele.
Ristretto – tai dar stipresnė espresso kava. Tai yra vos 15–20 ml gėrimo, kuris ruošiamas su tiek pat kavos, kaip ir anksčiau minėtasis, tačiau dvigubai mažesniu kiekiu vandens. Taip išgaunama dar sodresnė, dar aromatingesnė ir itin stipri kava.
Caffe lungo – ši kava gaminama taip pat su tokiu pačiu kiekiu kavos pupelių, kaip ir espresso ar ristretto, tačiau su dvigubai didesniu kiekiu vandens nei espresso. Tai apie 130–170 ml gėrimas, turintis kiek mažiau aromato ir skonio, nei anksčiau aptartos kavos, tačiau turintis daugiau kofeino.
Americano kava – tai didelis juodos kavos be priedų puodelis. Americano kava, o tiksliau, jos atmaina, kai kava yra plikoma tiesiog puodelyje, bene mėgstamiausia Lietuvoje. Tai aromatinga, išsiskirianti savo ryškiomis skonio natomis kava, dažnai gaminama iš rūšinių kavos pupelių.
Turkiška kava – tai turkišku kavinuku gaminama juoda kava. Ši kava ypatinga tuo, kad ji ruošiama užpylus ypač smulkiai maltą kavą šaltu vandeniu ir tik tuomet kaitinama įkaitusiame smėlyje arba tiesiog ant nedidelės ugnies. Turkiška kava, kaip ir espresso, patiekiama nedideliuose puodeliuose kartu su šalto vandens stikline.
Kava su pienu
Vienas iš dažniausiai sutinkamų kavos priedų – pienas. Kava gardinama tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės pienu, o skirtingas kavos ir pieno santykis, papildomi ingredientai sukuria unikalius ir išties nepamirštamus skonius. Kava su pienu dažnai gardinama dar ir tiršta pieno puta, šokoladu. Taip sukuriami dar kitokie, kiek švelnesni, skoniai.
Flat white kava – tai espresso kava su dar daugiau karšto plakto pieno! Flat white, kaip ir kitos kavos, gali būti gardinama cukrumi, saldikliais, įvairias sirupais, cinamonu, vanile ar kitais prieskoniais.
Macchiato kava – galima teigti, kad tai artimiausia kava mūsų pamiltai baltai kavai. Makiato kavą sudaro su dvigubu vandens kiekiu pagaminta espresso kava, pagardinta karšto plakto pieno šlakeliu.
Latte kava – tai gėrimas, pagamintas iš klasikinės espresso kavos, daug karšto plakto pieno ir pagardintas pieno puta. Dažnai latte kava gardinama sirupais, skysta karamele, cukrumi, cinamonu ar kitais prieskoniais.
Latte macchiato kava – tai labai į tiesiog macchiato kavą panašus gėrimas. Skirtumas tas, kad latte macchiato yra gardinama su pieno puta.
Cappuchino kava – tai šiek tiek espresso kavos ir daaaugybė iki putų išplakto kaitinto pieno. Kapučino kava skaninama kakavos milteliais, cinamonu, šokolado drožlėmis ar kitais priedais. Tai puikus pasirinkimas, mėgstantiems švelnią kavą.
Mocha kava – išties išsiskiria savo skoniu. Tai gėrimas, sudarytas iš trijų ingredientų lygiomis dalimis: espresso kavos, karšto šokolado ir karšto plakto pieno. Moka kava patiekiama vidutinio dydžio puodeliuose.
Moccaccino – tai latte kava, pagardinta šokoladu ar šokolado sirupu. Šokoladas dažniausiai sudaro apie 10–15 proc. viso gėrimo tūrio. Moccaccino – espeesso kavos, šokolado ir iki putų išplakto kaitinto pieno trio.
Kava su priedais
Ko gero, esate girdėję, kad kava gali būti gardinama ne tik pienu, šokoladu, įvairiais prieskoniais ar sirupais, bet ir stipriaisiais gėrimais. Tokie kavos gėrimai paprastai turi atskirus pavadinimus. Visame pasaulyje populiariausiais laikytini du.
Airiška kava – tai išties išskirtinio skonio gėrimas. Airiška kava gaminama su taurele airiško viskio, ruduoju cukrumi, plakta grietinėle. Dažnai šis gėrimas yra saldus.
Coffe corretto – tai stipri juoda espresso kava, papildyta šlakeliu stipraus alkoholinio gėrimo, pavyzdžiui, brendžio, sambukos, grapos ar kt.
Šalta kava
Karštomis vasaros dienomis, kai norisi kavos, tačiau nesinori jokio šilto gėrimo, populiarumo viršūnes skina šalta kava. Šalta kava gali būti gaminama tiek iš rūšinių, tiek iš klasikinių kavos pupelių, maltos ar tirpios kavos.
Cold brew kava – tai šalto brandinimo kava, kurios koncentratui paruošti gali prireikti net paros! Šalto brandinimo kava ruošiama iš įprastos maltos kavos ir gali būti geriama tiek šalta, tiek pašildyta, pagardinta pienu, sirupais ar kitais priedais.
Frappe kava – tai iš tirpios kavos ruošiamas šaltas gėrimas. Frapė ruošiama užpilant tirpią kavą su cukrumi karštu vandeniu, gautą kavos gėrimą atšaldant ir supilant į stiklinę su ledukais ir pagardinant vaniliniais ledais. Frappe kavą galima papildomai gardinti įvairių skonių sirupais.
Frappiato kava – tai išskirtinė kava, kurią sudaro šalta espresso kava su pienu ir vaisiai. Šiai kavai paruošti naudojami bananai, melionai ar braškės.
Tai yra populiariausi gėrimai, kurios galite rasti beveik visų kavinių asortimente. Kai kurioms kavoms paruošti reikalingi specialūs indai, kai kuriuos galima pasigaminti tiesiog savo namuose. O kaip išsirinkti tinkamiausias kavos pupeles kviečiame skaityti kitame mūsų straipsnyje „Kaip pasirinkti kokybiškas kavos pupeles namų kavos gaminimui“.